Piłka nożna to gra zespołowa, która bez wątpienia jest najpopularniejszą dyscyplina sportową na świecie. Zyskała ona ogromną liczbę fanów dzięki rozgrywkom Ligi Mistrzów (UEFA Champions League), w których uczestniczą największe klubowe potęgi Europy. Liga Mistrzów jest międzynarodowym turniejem piłki nożnej rozgrywanym co roku (od jesieni do wiosny). Rozgrywki zostały dokładnie rozpoczęte miesiąc po pierwszym w historii Kongresie UEFA (Union of European Football Associations), który odbył się 2 marca 1955 w Wiedniu.

Założycielem tych elitarnych rozgrywek nie była UEFA, lecz dziennikarze francuskiego L’Equipe. W momencie, kiedy członkowie UEFA interesowali się uformowaniem turnieju drużyn narodowych, francuski dziennik L’Equipe i jego wydawca – Gabriel Hanot, pragnęli stworzyć turniej o randze europejskiej. Hanot, wraz z kolegą Jacques Ferran’em, zaprojektowali plan turnieju, który miałby się odbywać w środy przy sztucznym oświetleniu.

Drużyny uczestniczące w rozgrywkach zorganizowanych przez L’Equipe nie musiały być mistrzami swojego kraju. W turnieju brały udział kluby, które cieszyły się uznaniem wśród kibiców. 16 zespołów zostało zaproszonych na spotkania, które odbyły się 2 i 3 kwietnia 1955 roku. Następnie nastąpiło zatwierdzenie reguł stworzonych przez L’Equipe. Pierwszy oficjalny mecz Pucharu Mistrzów odbył się w Lizbonie, gdzie miejscowy Sporting zremisował z Partizanem Belgrad 3:3. W rewanżu lepszy okazał się zespół z Jugosławii, który pokonał swojego rywala 5:2 i awansował do dalszej części rozgrywek.