miesnie-kapturowe-5W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej mięśniom szkieletowym, czy też poprzecznie prążkowanym. Skłonił mnie do napisania takiego tekstu fakt, że bardzo wielu czytelników jest zainteresowanych sportami siłowymi, a to właśni te mięśnie trenujemy na siłowni.
Mięśnie te zbudowane są z silnie wydłużonych komórek o kształcie przypominającym walec. W ich ciałach znajduje się relatywnie duża ilość jąder komórkowych. Rozlokowane są one obwodowo. W centrum komórki możemy znaleźć miofibryle, które odpowiadają za mechanizm skurczu włókna mięśniowego. Każde z włókien ma długość około kilku centymetrów. Średnica takiego może się wahać od dziesięciu mikrometrów do jednej dziesiątej milimetra.
Opisywane tu mięśnie pracują tylko i wyłącznie w zależności od świadomej woli układu nerwowego. Ulegają zmęczeniu relatywnie szybko, jednakże są one również znacznie silniejsze od mięśni gładkich. Z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej zbudowane są bez wyjątku wszystkie mięśnie szkieletowe w naszym organizmie, od prostowników palców aż po mięśnie kapturowe.
Wydaje mi się, że to już wszystko, co najważniejsze w kwestii mięśni poprzecznie prążkowanych. Mam nadzieję, ze artykuł zainteresował czytelników, szczególnie tych, którzy zainteresowani są sportem.