Europejska joga czyli pilates.

Joga to już dla nas zazwyczaj nic nowego ale pilates to rodzaj ćwiczeń stworzony już na początku XX wieku, który jakoś nie dał rady się jeszcze przebić.Pilates Chociaż powstał zaraz za naszą zachodnią granicą a potem intensywnie rozwijał się na Wyspach Brytyjskich to dopiero po zdobyciu bardzo dużej popularności w USA – szacuje się, że regularnie ćwiczy tą metodą ponad 11 milionów Amerykanów – jego wpływy zaczęły przenosić się do naszego kraju

Chociaż pilates nie wymaga bardzo specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń to sklep pilates, internetowy lub tradycyjny, powinien być miejscem dobrze znanym każdemu adeptowi tego nowego systemu ćwiczeń. Jeśli nie wiemy gdzie takowy może się znajdować to warto kierować się na sklep joga gdyż obie te formy ćwiczeń są stosunkowo podobne i sprzęt, który można dostać u joginów bardzo często nadaje się także do pilatesa.Pilates Zwłaszcza podstawowe wyposażenie jest najczęściej takie samo i można je wykorzystywać zamiennie.Pilates Ten nowy rodzaj ćwiczeń został do naszego kraju przyniesiony w głównej mierze przez osoby zajmujące się jogą dlatego dość naturalne jest, że niejeden sklep joga specjalizować się będzie też w przyrządach przydatnych do ćwiczeń pilates.

Na sam początek przyda nam się odpowiednia mata do ćwiczeń. Tworzy się je ze specjalnych materiałów, które zachowują równocześnie swoją sztywność i kształt pozwalając na zmniejszenie punktowych nacisków wywieranych na nasze ciała. Każdy szanującym się sklep pilates będzie miał ich duży wybór. Zarówno ćwiczenia z zakresu jogi jak i pilates Pilateskoncentrują się na budowie siły mięśni oraz na ich rozciąganiu dlatego tak ważne jest odpowiednie podłoże. Nie możemy się ślizgać gdyż mogłoby to być dla nas po prostu niebezpieczne kiedy nagle napięte mięśnie straciłyby podparcie i zamiast stosować odpowiednie siły stymulujące tkanki musielibyśmy ratować się przed upadkiem. Pilates i joga to z założenia dwie techniki służące do ustanawiania kontroli umysłu nad ciałem co nie oznacza jednak, że naszą wolą pokonamy także grawitację czy siły tarcia.