Menu główne:
Zarys historii
Szkoła w Drohobyczce powstała w XIX wieku. Najstarsze, istniejące dokumenty szkolne pochodzą z 1886 roku. Istniejąca wówczas Szkoła Ludowa 1 klasowa etatowa w Drohobyczce liczyła 71 uczniów różnych roczników, z których najdłużej, bo aż 6 lat uczęszczał Jędrzej Daraż. Jak z tego wynika szkoła musiała już istnieć co najmniej sześć lat. Niestety nie zachował się żaden dokument, który by to potwierdził. Jako nauczyciel był w owym czasie zatrudniony Franciszek Krupa. Religii nauczał ks. Jakub Stasiowski. Oceniano wówczas: Obyczaje, Pilność, Religię, Język polski, Rachunki, Geografię i historyę, Historyę naturalną, Fizykę, Pisanie, Rysunki, Śpiew, Gimnastykę, Roboty ręczne; wystawiano także Stopień ogólny.
Z kolejnego dokumentu (dziennik z 1893 r.) dowiadujemy się, że do przedmiotów nauczania dodano Geometrię, Historię powszechną, a Rysunki zastąpiono Rysunkami wolnoręcznymi. W szkole nauczał Karol Jakubowski oraz ks. Jakub Stasiowski. Kolejny rok szkolny 1894 przynosi nową formę dziennika, oraz zmiany w nauczanych przedmiotach. I tak u uczniów oceniano Obyczaje i Pilność, oraz ''Postęp w poszczególnych przedmiotach naukowych" takich jak; w nauce religii, w czytaniu, w pisaniu, w języku polskim, w rachunkach połączonych z nauką o formach geometrycznych, w wiadomościach z dziejów i przyrody, w rysunkach, w śpiewie, w robotach ręcznych i w gimnastyce. Uczeń otrzymywał również ocenę za Postęp ogólny, oraz Porządek zewnętrzny. Szkoła liczy wówczas 75 uczniów. Nauczał 1 nauczyciel Karol Jakubowski i ks. Jakub Stasiowski.
Z czasem szkoła rozwijała się. Prawdopodobnie od 1895 r. funkcjonowała jako Szkoła ludowa 2 klasowa etatowa w Drohobyczce, której kierownikiem od II półrocza zostaje Karol Jakubowski, a nową nauczycielką jest Walerya Pranesz. Dnia 19 maja 1896 r. szkołę odwiedza Władysław Remiger -
Z dniem 01 września 1927 roku kuratorium podniosło stopień organizacyjny szkoły na 6-
Okres wojny to trudny czas również dla mieszkańców i szkoły w Drohobyczce. Kierownikiem jest Wojciech Malec. Rok szkolny rozpoczęto dopiero 20 listopada 1939 r. Na Witryłówce powstaje w 1941 roku filia szkoły z dwoma klasami, w której uczy Jan Dzikowski. 08 grudnia 1941 roku utworzono również Publiczną Obwodową Szkołę Zawodową dla młodzieży rolniczej, oddział żeński z polskim językiem nauczania. Stefania Grzebyk nauczała w niej takich przedmiotów jak: szycie, gospodarstwo domowe, higiena, ogrodnictwo.
Lata powojenne to okres dalszego rozwoju szkoły. W latach sześćdziesiątych liczba uczniów dochodziła do 400. W latach 1993-
Opracował Adam Sura