Słowacja_2013 - Zespół Szkół w Przedmieściu Dubieckim

Idź do spisu treści

Menu główne:

Słowacja_2013

Podróże kształcą

  To już kolejna niezapomniana wycieczka zorganizowana w naszej Szkole. Tym razem, na zakończenie roku szkolnego 2012/2013 dane nam było zobaczyć kolejne piękne zakątki naszej Ojczyzny, a także naszych południowych sąsiadów - Słowaków. Bądź co bądź była to wycieczka za granicę. Poniżej przedstawiono najważniejsze punkty tej dwudniowej wyprawy.
  Blizne - wieś lokowana w 1366 r. przez Kazimierza Wielkiego. Znajduje się w niej  zabytkowy kościół z 1470 r. słynący z niezwykłej polichromii. Jest on wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli - XVIII wieczna rezydencja magnacka. W latach 1764-65 Jerzy August Wandalin Mniszech oraz jego żona Maria Amalia przebudowali funkcjonującą tu wcześniej budowlę bastionową w okazały pałac wraz z ogrodem. Rezydencja Mniszchów wzniesiona w stylu „entre cour et garden” była jedną z piękniejszych w ówczesnej Polsce. Mieści się tu dziś Muzeum Historyczne. Na dziedzińcu pałacowym znajduje się skansen broni ciężkiej, gdzie zgromadzono prawie 20 egzemplarzy broni pancernej, artyleryjskiej, rakietowej i przeciwlotniczej, używanej podczas walk o przełęcz dukielską, prowadzonych w 1944 roku.
  Spiski Hrad największy, średniowieczny zamek na Słowacji. W latach 1120 - 1636 był siedzibą żupanów spiskich z rodu Turzonów, następnie rodu Zápolya i Csaky. Obecnie znajduje się tam muzeum. Naprzeciwko zamku wznosi się na wzgórzu Spiska Kapituła. Od roku 1776 miasteczko jest siedzibą spiskiego biskupstwa.
  Lewocza - stare miasto, które swój największy rozwój przeżywało w XIV-XV wieku. Najcenniejsze zabytki miasta to: renesansowy kościół świętego Jakuba z XIV wieku z gotyckim ołtarzem Mistrza Pawła z Lewoczy, gotycki ratusz z XV wieku z renesansowymi arkadami, pręgierzem i klatką hańby. Stare Miasto obfituje w gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice kupieckie. Zachowane są spore fragmenty murów obronnych z sześcioma basztami i trzema bramami.
  Sanktuarium Maryjne Mariánska Hora leży 2 km na północ od Lewoczy. Jest to narodowe sanktuarium katolików Słowacji. 3 lipca 1995 Jan Paweł II celebrował tam mszę dla 650 tysięcy wiernych. Kult maryjny rozwinęli tu franciszkanie. W 1470 r. powstał tu kościółek, z którego pochodzi dzisiejsza cudowna figurka Maryi. Z biegiem czasu Marianská Hora zasłynęła w Europie z objawień Matki Boskiej, stając się najpopularniejszym słowackim miejscem pielgrzymkowym.
  Ludźmierz - znajduje się tam Sanktuarium Maryjne, które 18 maja 2001 zostało podniesione do godności bazyliki mniejszej. Jest to religijne centrum Podhala, które stanowi cel wielu pielgrzymek. W Ludźmierzu miało miejsce wydarzenie, uznawane przez niektórych za prorocze. 15 sierpnia 1963 r., w trakcie Uroczystości Koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, której przewodniczył prymas Polski Stefan Wyszyński, biskup Karol Wojtyła chwycił w locie berło, które wypadło z ręki figury. Prymas zauważył: "Karolu, Matka Boża przekazuje Ci władzę w Kościele". 7 czerwca 1997 w Ludźmierzu gościł papież Jan Paweł II. Odmówił różaniec razem z wiernymi zgromadzonymi w Ogrodzie Różańcowym.
  Kościół w Dębnie Podhalańskim, najstarszy gotycki, drewniany kościół na południu Polski. Oryginalne malowidła liczą ponad 500 lat. Obiekt wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  Zamek Dunajec – z 1325 r. w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim, we wsi Niedzica. Obok zapora wodna i sztuczne jezioro.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego