Karpacka Troja_2013 - Zespół Szkół w Przedmieściu Dubieckim

Idź do spisu treści

Menu główne:

Karpacka Troja_2013

Podróże kształcą

   25. września 2013 r. wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę w okolice Krosna. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Skansenu Archeologicznego ,,Karpacka Troja”. Jest to kompleks muzealny położony w Trzcinicy koło Jasła, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce, zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Obiekt powstał w latach 2007-2009. Karpacka Troja to połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wiosek otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną, salą konferencyjną, salą edukacyjną dla dzieci, oraz „Salką Małego Odkrywcy”, przeznaczoną dla przedszkolaków.
    Po udanej wizycie w Karpackiej Troi udaliśmy się do centrum Krosna. Zwiedziliśmy kościół farny p.w. Trójcy Świętej oraz rynek krośnieński, który dzięki renesansowym sukiennicom przypomina rynek w Krakowie. Atrakcyjnym punktem naszej wycieczki była wizyta w klubie ,,Aero – Kros”, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska szybowcom i samolotom.
   Kolejnym naszym przystankiem był Odrzykoń, a ściślej mówiąc ruiny zamku Kamieniec. Z tym miejscem związanych jest wiele legend. Historia tego zamku sięga pierwszej połowy XIV wieku. Na przestrzeni dziejów zamek ulegał przebudowom, a przez długi czas był podzielony na dwie części, będących w posiadaniu różnych właścicieli. Na bazie historii sporuów właścicieli o mur graniczny powstała komedia Aleksandra Fredry ,,Zemsta”.
   Na zakończenie naszej wycieczki zwiedziliśmy rezerwat przyrody ,,Prządki”, gdzie podziwialiśmy grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Dowiedzieliśmy się, że poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i ciekawych wiadomości wróciliśmy do domu.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego