Bibliotekarka - Zespół Szkół w Przedmieściu Dubieckim

Idź do spisu treści

Menu główne:

Bibliotekarka

Kącik informacyjny > Biblioteka - godz. pracy

Drodzy Rodzice!

  Traktując poważnie zalecenia rządu, możemy wykorzystać nadmiar wolnego czasu nie tylko na robienie porządków, rozmowy z bliskimi, zaległe filmy, ale także, a może przede wszystkim, na czytanie książek dzieciom. Badania naukowe wykazują, że czytanie dzieciom w wieku niemowlęcym przez rodziców, niweluje agresję oraz ryzyko depresji w późniejszych latach życia dziecka, ponieważ buduje fundamenty stabilności emocjonalnej. Jak udowadniają naukowcy, w czytaniu z malutkim dzieckiem ważniejsza jest obecność, dzielenie się książką, wspólne skupienie uwagi i rozmowa niż treść tekstu jako taka. Czytanie jest bardzo mocnym sygnałem odbieranym przez dziecko. Pokazuje, że dziecko jest ważne, bo rodzic poświęca mu czas. Wówczas buduje się poczucie własnej wartości, a emocjonalna stabilność malucha to fundament do późniejszych relacji z innymi. Należy pamiętać, że dzieci, którym rodzice od niemowlęctwa czytają książki, już w wieku 3 lat rozumieją dwukrotnie więcej słów niż dzieci, którym nikt nie czytał. Dzieci starsze, które umieją czytać również muszą pamiętać, jak ważne jest to, by po tę książkę sięgać jak najczęściej, ponieważ czytanie książek:

  • Daje wiedzę.

  • Poprawia funkcjonowanie mózgu.

  • Zmniejsza stres.

  • Poprawia  pamięć.

  • Pobudza wyobraźnię.

  • Poszerza słownictwo.

  • Poprawia umiejętność  pisania.

  • Poprawia umiejętności komunikacyjne.

  • Poprawia uwagę i koncentrację.

  • Motywuje i inspiruje.

  W  czasach pandemii, gdy dostęp do książek w wersji papierowej jest utrudniony, można czytać, sięgając po ebooki. Popularnym serwisem z darmowymi e-bookami  są www.wolnelektury.pl. To rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci e-booków. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach. Kolejną stroną godną odwiedzenia jest www.bookini.pl. To ogromna baza blisko 3000 darmowych eksiążek do pobrania. Dla tych, którzy lubią słuchać, polecam audiobooki i słuchowiska na youtube przygotowane nie tylko przez bibliotekarzy, ale też profesjonalnych aktorów.
  Drodzy Państwo. To wszystko, o czym napisałam, to zachęta, by w tym trudnym  czasie strachu o przyszłość, lęku o zdrowie nie porzucać chęci walki o normalność, a w nią niech będzie wpisana możliwość rozwoju duchowego i intelektualnego. Rozmawiajmy z dziećmi, opowiadajmy im o sobie, swoich marzeniach, historiach, czytajmy nawet krótkie teksty. To są te chwile, które zapamiętają na zawsze,
a zaprocentują one szybciej niż myślicie.

 mgr Anna Chęć 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego